2022-… – zajęcia na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie z przedmiotu „Dramaturgia dla młodego widza”.
2021 – uzyskanie tytułu profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce.
2019 -… – zajęcia na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie z przedmiotu „Teatr XIX wieku”.
2016-2019 – członkini Komitetu Nauk o Sztuce przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk.
2015 – stanowisko profesora nadzwyczajnego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
2015 – uzyskanie stopnia doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce na podstawie oceny ogólnego dorobku i przedstawionego osiągnięcia naukowego w postaci monografii Dramaturgia polskiego teatru lalek, Warszawa 2013.
2008-2012 – członkini Senatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
2006 -… – adiunkt w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku); zajęcia z zakresu dramaturgii teatru lalek (na wydziale aktorskim i reżyserskim) oraz prowadzenie seminarium magisterskiego.
2005 – uzyskanie stopnia doktora nauk humanistycznych w Instytucie Sztuki PAN na podstawie rozprawy Stanisław Bogusławski (1804-1870) – aktor i autor dramatyczny pod kierunkiem prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej.
1994-2006 – kustosz i główny inwentaryzator w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Prowadzenie działu dokumentów i rękopisów, redagowanie wydawnictw Muzeum Teatralnego, współpraca z muzeami i instytutami teatralnymi państw Grupy Wyszehradzkiej.
1988-1994 – redaktor merytoryczny w Dziale Wydawniczym Muzeum Narodowego w Warszawie. Redagowanie katalogów i prac naukowych z zakresu historii sztuki.
1979-1985 – starsza asystentka w Zakładzie Literatury XIX wieku w białostockiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego; prowadzenie zajęć z zakresu historii literatury okresu romantyzmu oraz wiedzy o teatrze.
1978-1980 – asystentka w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku; prowadzenie zajęć z analizy dzieła literackiego oraz dramaturgii.
1973-1977 – studia na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Filologii Polskiej i Słowiańskiej, kierunek filologia polska, specjalizacja upowszechnianie kultury; dyplom z wyróżnieniem na podstawie pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. Stanisława Makowskiego, pt. Dramaturgiczność I części „Nie-Boskiej komedii”, czyli tzw. „Niedokończonego poematu” Zygmunta Krasińskiego.