Stanisław Bogusławski
Podziel sięFacebookEmail

Stanisław Bogusławski

okładka Stanisław Bogusławski

Stanisław Bogusławski, Warszawa 2010, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, ss. 618, il. 116, English summary.

Stanisław Bogusławski (1804-1870), syn wielkiego Wojciecha oraz ojciec wybitnego krytyka teatralnego, Władysława, jest postacią mało znaną, ale wartą przybliżenia z uwagi na rolę, jaką pełnił w XIX-wiecznym teatrze warszawskim w okresie międzypowstaniowym (1831-1863), zwłaszcza jako aktor i komediopisarz.

Planował karierę wojskową, ale po klęsce powstania listopadowego (w którym brał udział) poświęcił się teatrowi i literaturze. Zadebiutował w 1833 roku i przez niemal 30 lat występował w teatrach warszawskich jako aktor dramatyczny i komediowy, szczególnie ceniony w rolach szlagonów i starych wiarusów. 

Największa sławę zyskał jako komediopisarz, autor m.in. Starej romantyczki, Lwów i lwic, Opieki wojskowej czy Stolików magnetycznych. W okresie międzypowstaniowym jego komedie były stawiane na drugim miejscu po Fredrze. Był też autorem libretta opery Flis Stanisława Moniuszki. Jego sztuki były grane także poza Warszawą, jeszcze w początkach XX wieku.

Oprócz sztuk teatralnych pisał i publikował w warszawskiej prasie wiersze, nowele i felietony satyryczne (m.in. Listy Kruka). Wydał dwutomową powieść Prześladowca. W latach czterdziestych związany był z Cyganerią warszawską. Przez całe życie blisko współpracował z „Kurierem Warszawskim”, w latach 1867-1868 – jako redaktor naczelny. 

Niniejsza monografia usiłuje przywrócić Stanisławowi Bogusławskiemu należne miejsce w historii polskiej literatury oraz teatru. Odnalezienie nowych dokumentów oraz prześledzenie nawet drobnych wzmianek dotyczących jego życia i twórczości pozwoliły – na ile to było możliwe – zrekonstruować żywot i dokonania Stanisława Bogusławskiego, barwnej postaci warszawskiego świata kultury okresu międzypowstaniowego, wciąż najsłabiej opisanego fragmentu historii kultury polskiej XIX wieku.

Podziel sięFacebookEmail

Szanowna Czytelniczko, Szanowny Czytelniku, 

jeśli masz ochotę się ze mną skontaktować (a będzie mi bardzo miło!), to zechciej, proszę, wypełnić poniższy formularz.

Kontakt

You cannot copy content of this page